Jak zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce coraz częściej jest widoczna przez zwykłych Polaków. Zwykły Kowalski z roku dzięki rok się bogaci. Gwoli wielu z nas bieg to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, aczkolwiek coraz więcej osób być trzymane na zakup własnego mieszkania. Często są to lokale z rynku wtórnego, które wymagają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a w wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota ucho. Kupowane mieszkania coraz nagminniej nabywamy za gotówkę – co jest nie tylko zapowiedzią wzrostu zamożności Polaków, jednak również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się w celach inwestycyjnych. Mieszkania do remontu nie są jednak od razu gotowe na przyjęcie nowego dzierżawcy. Konieczne jest przeprowadzenie złożonych prac, które nierzadko mogą mieć przetrwać kolejne kilkadziesiąt czasów. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jakie możliwości zwrócić uwagę? O tymże poniżej.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowejDo zasadniczych prac dotyczących remontem dom u należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Przy zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z reguły wymagają wymiany i otworów okiennych i drzwi, co ma możliwość wiązać się z kosztem nawet na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze drzwiczki zewnętrzne czy okna zhandlujemy poniżej tysiąca złotych. Jeżeli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na przykład do mieszkania w budynku objętym ochroną konserwatora, koszt ten może wzrosnąć o kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wskazane jest zaplanować już na wstępie renowacji. Często po zamówieniu powinniśmy czekać na wyprodukowanie i montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są dostępne od ręki. Wymiana tych elementów mieszkania wymaga też często uszkodzenia elementów ścian – poprzez podkucie lub zamurowanie szczelin. Po tego rodzaju pracach konieczne jest pierwotnego zabezpieczenie i dostosowanie aż do wyglądu lokalu. Wymiana okien po ostatnim malowaniu elewacji byłaby nie tylko więcej kosztowna, ale i długotrwała.

Zmiana układu pomieszczeńAż do ciężkich i brudnych robót należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni na salon, połączenie łazienki wraz z ubikacją czy zmiana liczby pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń jak i również stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część prac można rozwiązać łatwiej, stosując stelaże i ściany wraz z karton-gipsu. Porządny remont spośród reguły będzie jednak wzmacniany o trwalsze rozwiązania. Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz, która często intryguje osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość, niż się wydaje! Operacje przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, dobrym wyborem będzie więc zamierzenie skorzystania z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie powinno się do najlżejszych prac. A musimy jeszcze pamiętać na temat bardzo ważnej rzeczy: poprawka układu pomieszczeń może wymagać również przeniesienie lub zmianę układu istniejących już aplikacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

Wymiana instalacjiW lokalach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, praktycznie w każdej sytuacji konieczna jest wymiana instalacji. Aluminiowa instalacja elektryczna może stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą spowodować do zalania, a fatalnie podłączona instalacja gazowa może w pewnej chwili spowodować prawdziwą katastrofę. Kontrola wszystkich instalacji i w przypadku potrzeby ich remont lub wymiana powinny stanowić jednym z najważniejszych kosztów w budżecie kupującego. Od stanu instalacji zależeć zostanie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Napomknięte wcześniej zmiany układu pomieszczeń mogą bezpośrednio wpływać w koszt wykonania lub modernizacji instalacji wszystkich typów. Odpowiednim rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze poprzednio rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – za sprawą tego będziemy mieć ochronę jakości wykonanych prac. Koszty związane z wymianą aplikacji mogą być bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej po kawalerce to koszt od 2 do 5 tyś złotych, w większym dom u może to być poniekąd ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z definicji są tańsze, choć zamiana całego pionu również może być kosztowna.

Łazienka


Jednym spośród największych wydatków związanych z remontem mieszkania jest również łazienka. Remont tego pomieszczenia najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Przemiana wanny na prysznic, położenia umywalki czy toalety, zaś nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów warto wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt robót przy wykończeniu niewielkiej łazienki w kawalerce wyniesie także od około 2 do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od wyobraźni właściciela mieszkania. Najtańsze uporządkowanie zmieści się w kilku tysiącach złotych do postaci "pod klucz", dla pozostałych osób wydatek kilkunastu tysięcy złotych na same płytki do łazienki to minimalna wartość. Wszystko zależeć będzie od czasu zasobności portfela inwestora bądź wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali budowana była bez zachowania każdego pionów i poziomów. Często różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Często fachowiec musi prostować ścianę na całej długości jak i również wysokości lub nie wydaje się być mógł tego wykonać bez znaczącej utraty metrażu baru. Jeśli decydujemy się na remont kapitalny, warto zrobić go dobrze. Zamiast nieskomplikowanych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki tradycyjne. Choć czas ich wysychania, a przez to i remontu jest dłuższy, to kanon lokalu nie opadnie przez wiele lat. Początkowo dużo osób pomija też koszt malowania ścian – być może to być nawet parę złotych za metr kwadratowy, zaś i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze barwnika ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie mieszkania w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować parę tysięcy złotych kosztu.

PosadzkiDobry remont kapitalny nie może obyć się bez zamiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach będą panele podłogowe. Dostępne są w olbrzymiej gamie barw, kształtów, barw. Często używane są też podłogi z płytek lub z desek: klejonych i litych. Wszelkie z rozwiązań ma odrobinę inną trwałość i inne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych jesteśmy wstanie za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami w kawalerce lub też poświęcić kilkadziesiąt tysięcy złotych w wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na wyjątkowe zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole do wyboru. Dla większości ludzi właściwym rozwiązaniem będzie chociaż zakup paneli podłogowych o grubości 8 milimetrów i klasie ścieralności AC4. Umożliwi to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i obniżenie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują montaż w cenie produktu lub za niewielką opłatą. Przedsiębiorstwa działające na rynku dają tą usługę w wartości około 15 złotych za metr kwadratowy. Do wydatków tych zaliczyć można wciąż podkłady pod panele lub listwy przypodłogowe. To koszty które często pomijane są przy pierwszej analizie wydatków remontu.

KuchniaO jak wiele koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć zostanie tylko od fantazji właściciela mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie mamy możliwość oszacować z dość sporym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie dają takie produkty najczęściej po przedziale od nawet poniżej 1000 złotych do ponad 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej potraw koszt mebli wyniesie blisko 2-5 tysięcy złotych, po dużych mieszkaniach i obok zastosowaniu najlepszych materiałów jesteśmy wstanie zobaczyć rachunek opiewający na kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i zakup mebli warto zaplanować na wczesnym etapie remontu. Wytwarzanie mebli na zlecenie utrzymuje często od 2 aż do nawet 8 tygodni. Teraz można nawet przeprowadzić każde pozostałe prace remontowe. Właściwie więc wcześniej odpowiednio wykonać pomiary i dostosować ułożenie instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej do układu sprzętu AGD i mebli.

Szafy wnękoweUsługi stolarskie przy remontowanych mieszkaniach często nie ograniczają się jedynie aż do zabudowy w kuchni. Coraz to częściej korzystamy również spośród szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie zadania są wygodne, trwałe, natomiast jednocześnie niekoniecznie drogie. Wielu szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w wartości do 3000 złotych, czasami nawet z uwzględnieniem przyciągających dodatków czy luster. Wytwórczość szafy na wymiar może zająć kilka tygodni, podobnie jak ma to miejsce przy zrodlo meblach kuchennych. Warto więc planować te zakupy jednocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie tylko ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale często będzie też kartą przetargową do zbicia ceny sprzętów o kilkaset złotych.

Meblowanie i ozdabianie


Wykonanie każdego prac remontowych to nie zaakceptować koniec. Bardzo ważne wydaje się właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie nierzadko kurz może osiadać dzięki meblach czy ścianach poniekąd przez wiele tygodni. Wówczas gdy ten etap mamy zbyt sobą, warto umeblować apartament i zadbać, by stało się przytulne. Elementy na przykład poduszki, świeczki czy zasłonki nie kosztują dużo, a istnieją w stanie zdecydowanie polepszyć wygląd i komfort lokalu. Niezależnie od tego czy mieszkanie kupujemy dla siebie czy z wdrożeniem na wynajem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *